Když se řekne slovo počítač, tak si představíme bedničku s obrazem, kde můžeme hrát a hrát a hrát, ale to není vše, co se dá dělat na počítači. Kdyby jste dali dítěti počítač a dospělému a řekli, aby zapnuli a spustili nějaký program. V něm něco udělali, tak můžete jen hádat, kdo to udělá lépe a rychleji. Děti mají opravdu blíž k počítačům, protože přišel největší rozmach počítačů zrovna teď. Dříve nebyly a o to více je teď větší zájem.
V mnoha zemích mají ve školách počítače a na nich i Internet a tak se děti můžou vzdělávat a učit na počítačích.
Pro mne je počítač dosti důležitá věc, bez něho bych se asi neobešel. Můžu na něm dělat spoustu věcí, psát referát, počítat, hrát hry (travian =)) , zkoumat Internet, a všechny jeho možnosti. Může mi přinést spoustu důležitých informací v krátkém časovém období. Je to velmi dobrý zdroj informací, který se využívá ve světě. A pro mnoho lidí je internet i prací.
Počítač je velmi důležitý i pro celý svět,kdyby jen na chvilenku počítače selhali, jako to mohlo být přibližně roku 1999 a 2000, což bylo způsobeno tím, že výrobci softwaru nepočítali,s rokem, který bude obsahovat tři nuly. Kdyby se to stalo na celé zemi tak by nastal velký kolaps na světě, lidé v nemocnicích by umírali, protože přístroje je udržují při životě, všechny letadla by padaly z oblohy jako mouchy,atomové elektrárny by se proměnily v časované bomby. Veškerá komunikace pozastavena ,ovládání jaderných zbraní ,spousta dat a informací.Tohle všechno a ještě spousta věcí na víc, které si již neuvědomujeme.
Kdo vládne s počítačem vládne se světem.Proto by jsme si měli dávat pozor.
Začněme pěkně od procesoru. Koncem srpna roku 2001 prolomil procesor Intel Pentium 4 hranici 2 GHz a to teprve osmnáct měsíců poté, co procesory AMD Athlon a Intel Pentium 3 prolomili magickou hranici 1 GHz. To jen potvrzuje tzv. Moorův zákon, podle něhož by se měla rychlost procesorů každé dva roky zdvojnásobit. Tento zákon platí již 20 let bez větších výkyvů, ale rychlost procesorů vyráběných klasickou technologií nejde zvyšovat donekonečna. Procesory Pentium 4 Northwood jsou vyráběny 0,13 mikronovou technologií, ale už dnes existují procesory vyráběné 0,09 mikronovou technologií, které si však na sériovou výrobu ještě nějakou chvilku počkají.
Ovšem nic se nedá zmenšovat donekonečna (teda alespoň podle toho co dnes víme) a tak řešení musíme hledat jinde. Zatím nadějně vypadá extrémní ultrafialová litografie (EUVL). Je to nový způsob výroby čipů a to pomocí zaostřeného UV paprsku, který vykrojí do křemíkové destičky obvody. Takové procesory můžou obsahovat až 400 miliónů transistorů (Pentium 4 ji má „pouze“ 42 miliónů) a mohou být až stonásobně rychlejší. Takovéto procesory by se mohly objevit během tří až pěti let. Otázkou však je, jaký program potřebuje takový výkon, když už dnes je rychlost procesorů celkem předimenzovaná.
AUTOR: Jaromír Červinka ; Kontakt: jcerv90@seznam.cz
Korekce: Harp (respecting.bloger.cz) Kontakt: respecting@email.cz
Pokud i Vy mi chcete zaslat článek pošlete ho na můj email. Všem autorům děkuji mnohokrát. Pokud máte podezření že článek je od někud skopírovaný ozvěte se, články osobně kontroluji že jsou stoprocentně originální.