Káva - je droga ?

Napsal Runa (») v pátek 8. 1. 2010 v kategorii Ze života, přečteno: 3737×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Podle tradice někdy kolem roku 850 n.l.jistý arabský pastýř jménem Kaldi učinlil překvapivý objev. Jeho kozy, které byly obvykle klidné, skákaly a pobíhaly více než kdy jindy. Přišel na to, že se do toho stavu dostávají po požití bobulí jednoho keře. Ochutnal bobule sám a zažil nezvyklé rozjaření a pocit čilosti. O svém objevu pověděl jiným pastevcům a ti to řekli vesničanům.Do 17.století se pití kávy rozšířilo po všech arabských zemích a do Evropy.

Kde rostou ty bobule?

Rostou na rostlině, která se jmenuje kávovník, Coffea - rod dvouděložných dřevin z čeledi mořenovitých. Je známo asi 60 druhů původně z tropické Afriky, částečně i jihovýchodní Asie. Nejvýznamnější je kávovník arabský, Coffea arabica, který se pěstuje na plantážích jako keř, ( dorůstá do výšky až 3 metrů ). Pochází pravděpodobně z Etiopie. Pěstuje se pro plody - oválné peckovice s dužnatým oplodím a dvěma semeny ( kávovými zrny ), které dozrávají za 7 - 9 měsíců po odkvětu.

Plantáže začínají plodit 6. - 8. rok po výsadbě a poskytují sklizeň až do stáří 30 - 50 roků. Sklizené plody se zbavují oplodí, semena se pak suší, leští a třídí.V 1 kg je obsaženo asi 2200 semen. Přeměna v konzumní kávu se provádí pražením.

Z jedného hektaru kávovníkové plantáže se získává v průměru 400 - 900 kg čisých suchých semen  ( zelené kávy ). Káva se získává i z druhu Coffea canephora ( tzv, robusta ). Semena jsou menší ( v  1 kg asi 3300 semen ) a jejich kvalita je nižší. Používá se hlavně do směsí a k výrobě instantní kávy.

Coffea liberica poskytuje kávu nízké kvality a nahořklé trpké chuti, používá se pouze do směsí.

Kávovník je dřevina a co je káva?

Káva - to jsou semena keřů různých druhů kávovníku a káva taky říkáme nápoji připravenému z pražených semen buď jednoho druhu, nebo různých druhů kávovníků.

Káva v prášku ( tzv. instantní káva ) je sušený vodní extrakt z mleté a pražené zrnkové kávy, snadno beze zbytků rozpustný v horké vodě. Je velmi hygroskopický. Někdy obsahuje i přídavek dextrózy, maltózy nebo dextrínu.

Káva bez kofeinu se připravuje pražením zelené kávy, u níž byl obsah kofeinu technologickým postupem ( zpravidla extrakcí různými rozpouštědly ) snížen nebo téměř odstraněn z 0,7 - 1,5 % na 0,08 %.

Co obsahuje káva?

Pijáci kávy v té době netušili, co jim působí rozjaření a radost.

Kávové zrnko obsahuje mnoho různých chemických sloučenin. Nejdůležitější je právě kofein, který má povzbudivé účinky na lidský organizmus, a to zvláště na nervový systém. Kofein je droga patřící do rodiny xanthinů. Jeho jiná podoba v čaji se nazývá theofylin. V kakau je to zase theobromin.

Nejdůležitější látkou v kávě je tedy kofein a co s námi provádí?

Kofein vyvolává lehkou euforii, zvýšenou bystrost a zdánlivě snižuje únavu. Také se tváří, jako by zmirňoval bolesti hlavy, podrážděnost a nervozitu. Působí na centrální nervovou soustavu. Nejprve zmobilizuje náš mechanizmus rezerv pro případ nouze tak, že zvýší obsah cukru v krvi, výkon srdce a tep stejně jako krevní tlak. Způsobí, že nám ledviny začnou vylučovat více moči a zvýší i rychlost dýchání. Nepřináší nám žádné kalorie, žádné výživné látky a žádné vitamíny. Je to, jako byste bičovali unaveného koně. Takový kůň se pod vlivem bolesti bude také pohybovat rychleji, ale nebude o nic méně unavený. Pouze ho nutíme k tomu, aby si vypůjčoval ze svých energetických zásob; takové zásoby se velmi těžko doplňují. Kofein vytváří iluzi pohody a zdraví.

Názory na pití kávy

1. Káva škodí srdci, žaludku i celému trávícímu traktu, nervové soustavě.

Rada - přestaňte pít kávu, pijte raději bylinkové nápoje nebo dobré kávové náhražky, které                neobsahují  kofein ani tanin, pijte hodně studené vody a každý den cvičte, choďte brzy spát a spěte dlouho.

Mohamed v koránu zakázal pít jedovaté nápoje a později muslimské autority tento zákaz uplatnily i na kávu.

2. Kávu prý poškodila hlavně studie Bostonské univerzity ze 70. let minulého století, podle které její pití způsobovalo riziko infarktu. Vyvrací to  výzkumy vědců z Vanderbildovy univerzity z Tennessee, které ukázaly, že organizmus zdravých lidí si během čtyř dnů na účinek kofeinu zvykne a toleruje ho, tedy nezvýší se jim tlak po kávě, ani lidem s hypertenzí. Kofein mírní a krátkodobě tlumí pocit únavy a ospalosti. Příznivě ovlivňuje naši bdělost, duševní čilost a pocit dobré nálady. Snižuje počet nehod. Příjemná narkomanie. Můžou ji těhotné, ženy v klimakteriu, sice mají často řídnutí kostí, to je ale jen jemné varování před přehnaným pitím tohoto příjemného nápoje. Nevyvolává žaludeční vředy - podle analýz různých studií Mudr.Leonora Arabová z lékařské fakulty univerzity v Los Angeles ( UCLA )  prokázala, že pití kávy nás mírně chrání před některými druhy rakoviny tlustého střeva a zhoubnými nádory na konečníku a játrech. Ochrana před Parkinsonovou nemocí  - to je závěr výzkumu amerických vědců vedených MUDr. Webster Rossem.

Určitý ochranný vliv kofeinu byl prokázán také u cukrovky druhého typu, která souvisí s obezitou a částečně u Alzheimrovy choroby.

V  šestnáctém století označil papež Klement VIII. kávu za "pravý křesťanský nápoj".

Proč pijeme kávu?

Na tuto otázku bychom se mohli zeptat pijáků kávy a zjistili bychom, že si zvykli pít kávu v určité denní době a nemohli by bez ní existovat. Nekteří by odpověděli, že jim pomáhá zbavit se únavy a ospalosti. JInému vyhovuje její chuť a přidává si do ní cukr a mléko nebo smetanu.

Pít, nebo nepít kavu?

Na  tuhle otázku si musí každý najít odpověď, ale jedno je jisté : člověk se stává na ní závislý.

Informace a názory jsem čerpala z knihy Vernona W.Fostera: Nový začátek, Kniha o zdravém životním stylu, z  Malé československé encyklopedie a z článku uveřejněného v příloze novin Právo, na internetových stránkách.


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
net.blogerka.cz z IP 89.24.91.*** | 9.1.2010 10:50
Hezký článek.O kávě jsou tyto info celkem známé,docela by mě zajímalo,jaké konkrétní účinky má na toho kterého pijáka kávy.Já osobně se jí ráno probouzím.Že je opravdu návyková jsem zjistila,když jsem ráno neměla čas,pak jsem na ni zapomněla a napoledne už mě bolela hlava.Po vypití kávy jsem byla opět v pohodě.Zvláštní ale je,že je to tak už hodně let a nevyžaduje" zvýšení dávky".Jedna denně mi bohatě stačí.Další mojí neřestí jsou cigarety....a těma je to podstatně horší...smile
prozivot-bmoney-eu.bloger.cz z IP 88.101.18.*** | 10.1.2010 20:26
Já si zase myslím, že nemusí být návyková a je možné pití kávy omezit, nebo s ním přestat. Samozřejmě, že je hodně informací o kávě a taky mne zajímá , jestli má někdo jiné zkušenosti. Já jsem pila kávu nejdřív jedenkrát denně , pak dvakrát , teď už si ji dám jen občas. Někdy mne tlačila v žaludku, ale pak na druhé straně. Jednou jsem sidala kávu, když jsem měla žízeň, ale to jsem neměla. Bylo mi špatně na žaludek a do pláče. Téma cigarety můžeme také rozebrat .Proč myslíte, že je to horší téma než káva?
net.blogerka.cz z IP 89.24.71.*** | 11.1.2010 10:21
Nejsem žádný piják kávy,ta jedna denně ráno mi stačí.Mám zkušenost,že po třech je mi taky už zle.A tak si jen vyjímečně dám ještě druhou.Možná bych ji zvládla vypustit,ale cigarety,ty ne.Kouřím 34 let...je to nářez,ale si říkám,že přestat,tak mě to"zabije"smile
Dokonce si myslím,že sklon k závislostem se dědí.Vyrostla jsem v nekuřácké rodině,avšak moje matka,kterou jsem měla možnost poznat je také silná kuřačka.Tatínek vlastní, spolu s nevlastní maminkou popíjeli každé ráno kafe,to jsem možná" odkoukala".Moje sestry(3)jsou na tom stejně,jen to kafe,ale ani jedna nekouří.Společného máme ale jen otce.
A možná jde jen o náhodu.Jeden malý příklad : biologičtí rodiče nebyli nijak zvláštní čtenáři,moje nevlastní maminka ano.A já?Čtení je moje vášeň.A tady rozhodně nemůže platit to "odkoukání",že.
To jsem ale trochu odbočila od tématu,pořád však platí můj zájem o názory druhých.Docela mě mrzí,že tato témata zůstávají nepovšimnuta,avšak jakmile jde o to někoho urazit,zesměšnit,na to lidi reagují až impulzivně.Viz.blog R.Kaluži.Ale to už je vlastně další téma....mentalita národa.A pak to má v tom našem státě nějak vypadat.
A tak jsem si tady aspoň pokecala...smile
Runa | 11.1.2010 20:52
Je to fantastické, kolik jste toho napsala. Ráda bych si s Vámi " pokecala" i na jiná témata, než kafe a ráda bych věděla, co Vás ještě zajímá. Pomáhá Vám káva lépe se soustředit? Na téma cigarety si taky můžeme" posvítit".
net,blogerka z IP 80.34.191.*** | 17.1.2010 20:56
Teď jste mě trochu vyvedla.Káva je u mě jen jakýsi zvyk.Ale o cigaretě můžu říct,že ji k soustředění potřebuju.Zapnu pc a to je signál...smile...jsem teď v zahraničí,cca za týden se zas ozvu.Už se přímo těším,teď se na net moc nedostanu.Pak popovídáme víc.smile
Runa | 23.5.2011 09:21
http://www.vitalia.cz/clanky/zdrave-je-vypit-az-sest-salku-kavy-denne-jen-ne-turka/smile
Simona z IP 92.240.174.*** | 14.9.2013 23:11
smileAno je, ale úžasná, třeba takové nápojové automaty www.coffeeexperts.cz , bez nich bych snad ani nemohla fungovat
Jana z IP 2a00:1028:83ca:*** | 29.6.2015 08:50
Neberu kávu jako drogu smile Beru jí jako životabudič, který mi pomáhá probudit se a mít lepší náladu. Upravila jsem stolování a je to úplně o něčem jiném www.dommo.cz/
Anetka z IP 2a00:1028:83ca:*** | 21.7.2015 15:03
Káva mi chutná, dělám si jí hlavně venku na terase, když je krásně. Dívám se na svou novou střechu a nezbývá mi nic jiného, než se pochválit - zelená střecha extenzivní, to je moje potěšení smile www.ekrost.cz/vegetace.html


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a tři